Czy wyciąg z zielonej herbaty pomaga w przewlekłej białaczce limfatycznej?

Witam, jestem na tym portalu jako delta. Chciałabym zapytać hematologa, czy wyciąg z zielonej herbaty zawierający ogromne stężenie antyoksydantów pozwala ustabilizować, czy odwlec w czasie chorobę PBL w początkowym jej stadium. Chodzi o polifenol zielonej herbaty EGCG, który jest w Phytobiologicals Dr. Ratha. Preparat ten zawiera jeszcze ekstrakty roślinne jak: kurkuminę, resweratrol, ekstrakt z roślin krzyżowych, kwercetynę. Liczne badania naukowe dokumentują korzystne właściwości tych substancji, ich potencjał antyoksydacyjny i dobry wpływ na funkcję komórek. Czy można w początkowym stadium białaczki przewlekłej przyjmować ten preparat? Będę wdzięczna za odpowiedź.

Witam serdecznie!

Jeżeli chodzi o EGCG to istnieją doniesienia o korzystnym działaniu w przypadku niektórych schorzeń, jak zakażenie wirusem HIV, zespół Sjorgena oraz niektórych nowotworów - dostępne są badania dotyczące nowotworów mózgu, prostaty, szyjki macicy, oraz pęcherza moczowego. W większości jednak były to badania in vitro (czyli w hodowli komórek) lub na zwierzętach.

Aby móc zalecać te preparaty u ludzi, konieczne jest jednak wykonanie szeregu badań klinicznych - najpierw dotyczących bezpieczeństwa stosowania u ludzi, a następnie skuteczności leczenia. Należy wspomnieć także o tym, że EGCG może wykazywać - przewrotnie - także potencjał rakotwórczy (podobnie jak leki cytostatyczne stosowane w leczeniu nowotworów). Naukowcy wręcz ostrzegają, aby nie stosować bioflawonoidów w trakcie ciąży i ograniczyć spożycie kawy oraz herbaty z uwagi na możliwość rozwoju nowotworów u dzieci.

Nie mogę zatem zalecać stosowania tego rodzaju preparatów w leczeniu białaczki ani żadnym innym. Są to jednak suplementy diety, ogólnie dostępne, więc decyzję o stosowaniu musi Pani podjąć sama, rozważając wszystko o czym pisałam powyżej. Proszę także pamiętać o poinformowaniu prowadzącego hematologa o wszelkich stosowanych lekach lub suplementach diety.

Pozdrawiam serdecznie