Czy wyczynowe uprawianie sportu wpływa na żylaki?

Mam widoczne żylaki kończyn dolnych, od kilku lat jestem aktywny fizycznie, bardzo lubię biegać, ale zastanawiam się, czy wyczynowe biegi, w których uczestniczę (półmaratony, maratony), mają negatywny wpływ na moje żylaki i czy nie powinienem zaprzestać udziału w tego typu imprezach sportowych. Dodam, że nogi mnie nie bolą, ale żylaki są bardzo widoczne.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!
Długodystansowy bieg nie ma istotnego wpływu na powstawanie żylaków kończyn dolnych. Mocne mięśnie działają tonująco na naczynia krwionośne, zapobiegając wystąpieniu żylaków. Natomiast jest udowodniony wpływ występowania żylaków odbytu na skutek takich biegów.
Proponuję w związku z opisywanymi przez Pana żylakami - wykonanie badania USG doppler układu żylnego kończyn dolnych (w ramach Poradni Chirurgii Naczyniowej) - w celu oceny, czy układ ten jest u Pana wydolny. W zależności od wyniku będzie można ustalić dalsze postępowanie.
Serdecznie pozdrawiam!