Czy wyjmować krążek dopochwowy przed wizytą u ginekologa?

Od 1 kwietnia (pierwszy dzień miesiączki) zaczęłam stosować krążek antykoncepcyjny. 11 kwietnia kochaliśmy się z mężem, a we wtorek 13 kwietnia miałam wizytę u ginekologa, więc wyjęłam krążek, ale problem w tym, że do dnia dzisiejszego 15 kwietnia nie włożyłam go z powrotem. Nie wiem, co mam robić, czy mam włożyć jeszcze stary krążek, czy może nowy i czy mogę być w ciąży, ponieważ były to dni płodne???

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powinna Pani przede wszystkim poczytać na temat antykoncepcji hormonalnej - w przypadku jej używania nie ma dni płodnych, ponieważ hormony dostarczane do organizmu hamują jajeczkowanie - przez cały cykl! No chyba, że przerwie się używanie tej formy antykoncepcji - wtedy, bez względu na dzień cyklu, może wystąpić owulacja i istnieje ryzyko ciąży.

Tak jest w Pani przypadku. Ponieważ wyjęła Pani krążek w drugim tygodniu na aż 3 dni, to trudno jest przewidzieć, kiedy będzie Pani mogła liczyć na skuteczną antykoncepcję. Proszę skonsultować się ze swoim lekarzem - najprawdopodobniej najlepiej będzie zaprzestać w tym miesiącu używania krążka. Wystąpi krwawienie z odstawienia, a następnie "normalny" cykl (proszę zabezpieczać się np. prezerwatywą), a po nim miesiączka. W pierwszym jej dniu może Pani rozpocząć ponowne stosowanie krążka. Nie było potrzeby wyciągania krążka przed wizytą u lekarza - przecież mogła Pani wyjąć krążek tuż przed badaniem i zaaplikować go po nim...

Pozdrawiam!