Czy wykrycie przeciwciał ANA może nam przeszkodzić w staraniach o dziecko?

Witam, od dłuższgo czasu staramy się o dziecko. Lekarz zalecił nam szereg badań, wszystkie są w normie poza tym badaniem - wykryto przeciwciała przeciwjądrowe ANA, wynik dodatni powyżej 1:100. Bardzo proszę o pomoc, co to może dla nas oznaczać? Z góry dziękuję!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Sama obecność przeciwciał o niczym nie świadczy - około 15% zdrowych osób w populacji ma obecne przeciwciała ANA bez objawów jakiejkolwiek choroby. Jeśli inne wyniki są w normie, Pani nie ma szczególnych dolegliwości, to poza kontrolą poziomu przeciwciał raz w roku nie przejmowałabym się uzyskanym poziomem (chorobę rozpoznajemy nie na podstawie obecności ANA, ale w oparciu o konkretne dolegliwości i odchylenia w badaniach).

Powodzenia w staraniach!