Czy wymiana zastawki mitralnej u 66-latka jest bezpieczna?

czy operacja wymiany zastawki mitralnej serca w wieku 66 lat jest bezpieczna,czesto słyszy sie o dużym ryzyku powikłaniach,bardzo prosze o wyczerpującą odpowiedż z góry dziekuje

Lek. Marta Gryszkiewicz

Implantacja zastawki mitralnej jest poważnym zabiegiem kardiochirurgicznym, i jak każdy zabieg, łączy się z ryzykiem powikłań. Zależą one nie tyle od wieku co od ogółnego stanu zdrowia pacjenta oraz od stopnia niewydolności zastawki, wytworzonych mechanizmów kompensacyjnych, chorób towarzyszących. Indywidualne ryzyko sugeruję skonsultować z lekarzem kierującym do zabiegu operacyjnego.