Czy wymiary mojego dziecka powinny niepokoić?

Martwi mnie wynik badania USG. Otóż wykonałam je w 39 tydniu. Okazało się, że mały waży ok. 2900 g, ale nie waga mnie niepokoi - obwód główki dziecka odpowiada 34t 1d, natomiast BPG - szerokość główki 35t 6d, AC - obwód brzuszka 36t 3d, a FL - 36t 6d.

Martwię się tą rozbieżnością pomiędzy pomiarami zwłaszcza, że ta główka jest taka malutka. Podobno jeśli pomiędzy pomiarami jest ok. 2 tyg różnicy to wszystko jest OK, ale jak to się ma co do tygodni ciąży? Przecież to już 39 tydzień. Lekarz twierdzi, że nie ma się czym martwić, że dziecko ogólnie nie jest duże i taka już najwidoczniej jego natura, ale mimo wszystko martwię się...

Czy powinnam zgłosić się do szpitala specjalistycznego? Jakie badania wykonywać? Czy moje dziecko może być chore? Bardzo proszę o odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dysproporcje pomiędzy poszczególnymi wymiarami nie są niepokojące. Nigdy nie jest tak, że wszystkie wymiary odpowiadają temu samemu wiekowi ciążowemu. Niepokojący może być mały rozmiar płodu, choć nie musi. Może być on spowodowany niskim wzrostem matki i jej partnera, ale może też wynikać z wad rozwojowych.

Na szczęście, przy pomocy USG można wykryć większość wad rozwojowych płodu, jeżeli lekarz nic nie stwierdził, nie ma małowodzia ani zaburzeń w przepływach w USG, to nie ma powodów do niepokoju. Waga urodzeniowa 2900 g leży w granicach normy, nie wszystkie dzieci ważą 4 kg przy urodzeniu!

Pozdrawiam serdecznie!