Czy wynik badania RTG może świadczyć o raku?

Proszę o pomoc, 1 luty 2013 kąty przeponowo-żebrowe wolne od płynu. W rzucie połączenia chrząstno-kostnego I lewego żebra dobrze wysycony cień ś. 8mm jak zwapnienie. Na zdjęciu bocznym w rzucie tylnego zachyłka przeponowo-żebrowego dobrze wysycony cień ś.8 mm - sumacja cieniowa? zmiana? w miąższu, poza tym płuca bez zagęszczeń i zmian. II zdjęcie po 11 dniach - celowane na szczyty płucne. Widoczny na zdjęciu PA z dn. 01-02 2013 cień w rzucie połączenia chrzęsto-kostnego I żebra lewego nie wyodrębnia się na zdjęciu celowanym w zakresie miąższu płucnego, odpowiada zwapnieniu w chrząstce żebrowej i był widoczny na dostarczonych zdjęciach/ 2008, 2011. Błagam o pomoc, czy to rak?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, taki obraz RTG może odpowiadać rzeczywiście ognisku nowotworowemu, jednak trudno powiedzieć czy łagodnemu czy złośliwego jak też ognisku zmiany pozapalnej. Cień okrągły w płucu może być wynikiem istnienia ropnia, czyli zmiany w wyniku zakażenia bakteryjnego, może także być pozostałością jamy pogruźliczej, a czasami nawet powiększony węzeł chłonny. Dopiero badanie tomografem komputerowym może bliżej określić czym jest zmiana. Na chwilę obecną trudno mi jednoznacznie określić jego pochodzenie. Obraz RTG nie jest badaniem po którym można postawić konkretnie rozpoznanie.

Diagnostyka różnicowa powinna obejmować wady wrodzone (np. przetoki tętniczo-żylne), nowotwory (pierwotne i przerzutowe), zmiany zapalne (np. zakażenia bakteryjne nieswoiste, gruźlicę, aspergillozę), krwiaki pourazowe, choroby immunologiczne (ziarniniakowatość Wegenera czy sarkoidozę) oraz pylice. Każdy cień okrągły powinien być podejrzewany o złośliwy charakter dopóki nie udowodni się jego łagodnej natury.

Zwykle pierwszy etap diagnostyki różnicowej dotyczy analizy obrazów RTG klatki piersiowej a w późniejszym etapie TK. Dokonując takiej analizy należy zwrócić uwagę na wielkość guzka i dynamikę jej zmian, charakter brzegów i uwapnienie guzka oraz obecność jamy w jego wnętrzu. Dzięki bardziej zaawansowanym metodom obrazowym można określić unaczynienie guzka i poziom metabolizmu w jego wnętrzu. Zalecam wizytę u pulmonologa lub onkologa w celu weryfikacji zmiany.