Czy wynik badania USG oznacza ciążę pozamaciczną?

Witam! Pani Doktor mam następujący problem. We wrześniu przeszłam operację (usunięcie prawego jajowodu), ponieważ miałam ciążę pozamaciczną. Teraz spóźnia mi się miesiączka, bo ostatnią miałam 16 grudnia 2011. Zrobiłam test ciążowy, wyszedł pozytywny. Poszłam na badanie USG i wyniki są następujące (cytuje): Trzon macicy w tyłozgięciu o wym. 47x51 mm jednorodny echogenicznie. W Jamie macicy pęcherzyk o wym. 0,55 cm Bez widocznego echa zarodka. Jajnik Prawy wym. 16x11 mm bez zmian patologicznych. Jajnik Lewy o wym. 27x15 mm ze zmianą hyperechogenną z wakuolą? o wym. 17x10 mm-ciałko żółte krwotoczne? Efekt?. Wolny płyn (-) Pani doktor, czy to oznacza znowu ciążę pozamaciczną? Lekarka mówiła, że nie wiadomo, jaka to ciąża. Proszę o pomoc. Dodam jeszcze, że lekarka powiedziała mi, że macice mam spuchniętą jak w ciąży i lekko przebarwione wargi sromowe. Odczuwam także ból w dole pleców po lewej stronie i czasem w jajniku lewym i w pachwinie. Taki kłujący, ciągnący. Bardzo się martwię.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Tak jak powiedział Pani lekarz wykonujący badanie USG - na razie nie wiadomo, jak potoczą się losy Pani obecnej ciąży i czy jest to ciąża prawidłowo zlokalizowana. Niestety pojedyncze badanie USG we wczesnej ciąży nie jest zwykle wystarczające, by potwierdzić lub wykluczyć prawidłowy jej rozwój. W podobnych przypadkach konieczna jest kontrola USG, a nieraz posiłkujemy się też badaniem poziomu betaHCG (o czym niżej). Fakt, że w obrębie lewych przydatków widoczna jest zmiana, sugeruje, że w macicy może się znajdować nie prawdziwy pęcherzyk, ale tzw. pseudopęcherzyk. Afekt to zmiana w przydatkach mogąca odpowiadać ciąży ektopowej (pozamacicznej). Z drugiej strony, zmiana nie została jeszcze jednoznacznie zidentyfikowana- może mamy do czynienia rzeczywiście z ciałkiem żółtym, a w jamie macicy rozwija się prawidłowa ciąża. Zarodek ma prawo jeszcze nie być widoczny przy tej wielkości ciąży (zwykle daje się uwidocznić dopiero przy pęcherzyku ciążowym o średnicy 16-20 mm). Jeśli nie ma Pani silnych dolegliwości bólowych czy krwawienia z dróg rodnych, może Pani jeszcze odczekać kolejny tydzień, do kontrolnego badania USG. W międzyczasie, proponuję sprawdzić poziom betaHCG we krwi- dwukrotnie, w odstępie dwudniowym. Badanie to można wykonać praktycznie w każdej przychodni. Przyjmuje się, że jeśli wzrost stężenia tego hormonu przez 48 godzin będzie mniejszy niż o 66%, to ciąża najprawdopodobniej nie rozwija się prawidłowo- mamy do czynienia z zagrażającym poronieniem lub właśnie ciążą ektopową. Jeśli by jednak pojawił się silny ból w podbrzuszu bądź barku, albo też krwawienie z dróg rodnych- powinna Pani udać się niezwłocznie do ginekologicznej izby przyjęć.

Pozdrawiam serdecznie!