Czy wynik HCG oznacza ciążę?

Witam, mam takie pytanie, 16 grudnia między mną a chłopakiem doszło do zbliżenia (był to 29 dzień cyklu), gdzie mogła sperma dostać się w okolicę pochwy (nie było penetracji, tylko petting). Mam nieregularne cykle, przez trzy poprzednie cykle brałam duphaston oraz estrofen w celu uregulowania. Ten cykl był moim pierwszym, bez tabletek. 21 grudnia dostałam okres, był słabszy od poprzednich (2 dni krwawienia mocniejszego, a następny słabszy, a 2 następne troszkę krwi i takiej wydzieliny brązowej). W 12 dniu od tego zdarzenia wykonałam pierwszy test ciążowy, potem w 17 i 20 dniu (z porannego moczu) wyniki negatywne (na ulotce napisane, że wykrywają ciążę 6 dni od zapłodnienia). 20 dnia od tego zdarzenia poszłam rano zrobić do laboratorium badanie HCG , wynik 2,00 mIU/ml, przy tym wartości: przed menopauzą 5 mIU/ml; po menopauzie 10 mIU/ml; 1 tydzien ciąży 5-50 mIU/ml; 1-2 tydzien 50-500 mIU/ml; 2-3 tydzien 100-5000 mIU/ml; 3-4 tydzien 500-10000 mIU/ml; 4-5 tydzien 1000-50000 mIU/ml; 5-6 tydzien 10000-100000 mIU/ml; 6-8 tydzien 15000-200000 mIU/ml; 2-3 miesiące 10000-100000 mIU/ml. Czytałam gdzieś na forum o wyniku 1, że może świadczyć już o ciąży. Chciałabym wiedzieć czy w moim przypadku jest ryzyko? Czy w 20 dniu od zdarzenia, gdyby doszło do zapłodnienia hcg może wynosić 2? Proszę o szybką odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie zaszła Pani w ciążę w wyniku opisanego zbliżenia. Petting bardzo, bardzo rzadko zresztą ma szansę skończyć się zapłodnieniem. Badanie stężenia betaHCG we krwi jest miarodajne już ok. 10 dni od zapłodnienia, testy ciążowe z moczu- nieco później (wspomniane przez Panią rozpoznawanie ciąży 6 dni po zapłodnieniu jest raczej chwytem marketingowym, choć pewnie czasem test rzeczywiście wykryje ciążę tak wcześnie). Każde laboratorium ma swoje normy, w zależności od stosowanych metod. Jeśli na wyniku widnieje informacja, że wartość 5 mIU/ml wyklucza ciążę, to tak jest! Nie ma Pani powodów do niepokoju.

Pozdrawiam serdecznie!