Test Western-blot a borelioza

Witam! Mam pytanie dotyczące testu Western-blot. Od dłuższego czasu, tj. od wielu lat, gnębią mnie różne przeziębienia, grypy itp. Praktycznie nie pamiętam miesiąca, w którym przez minimum jeden tydzień nie czułem się chory - objawy jak przy słabym przeziębieniu, do lekarzy przestałem chodzić, bo dla nich temp. ok. 37 stopni to żaden problem, więc faszeruję się popularnymi lekami i jakoś leci. Dawniej nie przejmowałem się tym zbytnio, z wiekiem (38 lat) trochę ciężej mi się żyje. Postanowiłem poszukać przyczyny - zacząłem od boreliozy, jako że miałem bliski kontakt z co najmniej kilkunastoma kleszczami. Zrobiłem testy: 1. Borelioza IgG met. Western-blot test - wynik ujemny 0 pkt; 2. Borelioza IgM met. Western-blot test Borelioza IgM P100 - Borelioza IgM VIsE - Borelioza IgM P58 - Borelioza IgM P41 - Borelioza IgM P39 - Borelioza IgM OspA - Borelioza IgM (OspC) B. sensu stricto + Borelioza IgM (OspC) B. afzelii + Borelioza IgM (OspC) B. garinii + Borelioza IgM (OspC) B. spielmanii + Borelioza IgM (P18) B. sensu stricto - Borelioza IgM (P18) B. afzelii - Borelioza IgM (P18) B. garinii 1 - Borelioza IgM (P18) B. garinii 2 - Borelioza IgM (P18) B. spielmanii - Borelioza IgM interpretacja: dodatni 8 pkt. Nie bardzo rozumiem, co to oznacza i co dalej z tym robić. Co oznaczają takie wyniki testu Western-blot? Będę bardzo wdzięczny za jakąkolwiek podpowiedź.
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Wyniki wskazują, że w ostatnim czasie miał Pan kontakt z krętkami typu borelia.
Pozytywny wynik poziomu przeciwciał IgM i IgG przeciwko krętkowi borelii metodą immunoenzymatyczną, czy też badania Western-blot bez klinicznych objawów typowych dla boreliozy z Lyme nie upoważnia do rozpoznania choroby i jej leczenia.
Przeciwciała IgM mogą być wykrywane już w 2 tygodniu po zakażeniu, jednak u większości chorych następuje to kilka tygodni później. U chorych z wczesnym stadium boreliozy (rumień wędrujący) wyniki badań serologicznych są często ujemne i rozpoznanie należy postawić na podstawie obrazu klinicznego. Przeciwciała klasy IgM mogą przetrwać przez wiele lat, niezależnie od skuteczności eliminacji zakażenia.
Myślę, że należałoby się zastanowić nad inną przyczyną Pańskich dolegliwości - warto zrobić też zwykłe podstawowe badania - morfologia, mocz, CRP, glukoza itp. A wynik z uzupełnionym o inne ewentualne objawy wywiadem skonsultować z lekarzem.
Pozdrawiam serdecznie!