Czy wyniki badania mogą sugerować anemię?

Odebrałam ogólne wyniki badań i jestem zaniepokojona a mianowicie: krwinki czerwone RBC 3,9, Hemoglobina 10,5, Hematokryt 33,7 Wskaźniki czerwonokrwinkowe MCHC 31,1, MCH 26,9, RDW 16,7, Płytki krwi PLT 534 a do tego Rozmaz NEUT 6,59, Neut 71,5. Czy to coś poważnego? I jeszcze cholesterol 244 mg/dl.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Szkoda, że nie przesłała Pani pełnego wyniku badania morfologii krwi.

Z pewnością mamy do czynienia z umiarkowaną anemią (obniżony poziom hemoglobiny oraz RBC czyli czerwonych krwinek). Niestety nie znając wyniku wskaźnika MCV (objętość krwinki czerwonej) trudno mi jest choćby wstępnie wnioskować o przyczynie.

U kobiet najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza, wynikający z krwawień miesiączkowych. W sytuacji niedoboru żelaza, wskaźnik MCV jest obniżony.

Z kolei jeżeli wskaźnik MCV przekracza normę - wtedy najczęściej podejrzewamy niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego.

Wskaźnik MCV będący w normie wskazuje z kolei na przyczynę ogólnoustrojową - np. problemy z nerkami, przewlekły stan zapalny itp.

Podwyższony odsetek i liczba neutrocytów wskazywać może na przebytą lub toczącą się infekcję. Podwyższona liczba płytek krwi z kolei często towarzyszy anemii lub infekcji.

Koniecznie powinna Pani zgłosić się z wynikiem do lekarza (na początek POZ). Lekarz będzie miał możliwość nie tylko oceny całej morfologii krwi, ale także zbada Panią i zbierze dokładny wywiad. Istotny jest Pani wiek, ogólny stan zdrowia, leki jakie Pani zażywa. Dzięki temu będzie mógł postawić wstępną diagnozę i wysłać Panią na dalsze badania, do specjalisty lub będzie mógł włączyć odpowiednie leczenie.

Niestety bez możliwości głębszej rozmowy na temat Pani stanu zdrowia, oraz badania nie jestem w stanie nic więcej wywnioskować na podstawie nadesłanych informacji.

Pozdrawiam serdecznie