Czy wyniki pomiaru glikemii są prawidłowe?

Witam! Od jakiegoś czasu robię pomiary glikemii glukometrem konkretnej firmy. Przykładowe wyniki: na czczo 86 mg, śniadanie (kromka białego chleba z serkiem topionym, kubek osłodzonej herbaty) po 2 godzinach wynik 98 mg, po 3 godzinach wynik 79 mg. Czy jest to wynik prawidłowy? Wcześniej mierzyłam glukometrem i wyniki w porównaniu wychodziły dużo niższe, np. na jednym wyszło 106, a w tym samym czasie na innym glukometrze 74.

Skoro jest taka różnica, to obawiam się, czy gdy mam 79, to czy to już nie jest niedocukrzenie? Nie wiem któremu glukometrowi ufać. Pomiary robię, gdyż kiedyś lekarz zasugerował mi przy złym samopoczuciu, że mogę mieć niedocukrzenie. Gdy zbadał jego poziom, wyszło 88 mg i stwierdził, że powinnam coś zjeść. Jakie są te dolne normy dla poziomu glikemii? Dodam, że jestem 5 tygodni po porodzie i karmię piersią.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

Hipoglikemia to stan, w którym ilość glukozy we krwi spada poniżej 55 mg/dl (3,0 mmol/l).

W Pani przypadku wszystkie pomiary są prawidłowe, choć po posiłku powinny one być nieco wyższe.

Normy pomiaru glikemii na czczo wynoszą maksymalnie 100 mg/dl, jedną godzinę po posiłku 180 mg%, a 2 h po posiłku 140 mg/dl. Dolna granica pomiaru glikemii w każdym przypadku to 55 mg/dl.

Hipoglikemia najczęściej jest związana z cukrzycą, ale także z intensywnym odchudzaniem, głodówkami, biegunkami i intensywnym wysiłkiem fizycznym.

Objawy to: osłabienie, zmęczenie, splątanie, spowolnione myślenie, mrowienie, drgawki, głód, zawroty głowy, omdlenia.

Warto zrobić badania glukozy z krwi żylnej - na czczo, oraz ewentualnie test obciążenia 75 g glukozy i pomiar wyników po 1 i po 2 godzinach. Wyniki te są bardziej miarodajne niż pomiary glukometrem.

Poza tym można zrobić inne badania podstawowe, aby wykluczyć inne opcje osłabienia.

Pozdrawiam serdecznie!