Czy wyniki testów mogą być negatywne mimo ciąży?

Bardzo proszę o pomoc. Ostatni okres dostałam 4 czerwca, trzy dni później iż zwykle. Był on jednak nie obfity i trwał tylko półtora dnia, a następne dni to tylko brązowe plamienia. 17 czerwca lekarz powiedział na badaniu, że macica jest powiększona, a na usg było widać jakiś pęcherzyk. Powiedział żeby zaczekać dwa tygodnie i zrobić badanie bhcg.

Tak się zmartwiłam, że następnego dnia zrobiłam to badanie i wynik negatywny. Proszę o pomoc. Czy za wcześnie zrobiłam to badanie? Wegług moich obliczeń, to po okresie w maju, tj. 7. musiałam zajść w ciążę, bo w czerwcu w dni płodne nie współżyłam, zresztą usg nic by jeszcze nie pokazało, według mnie bo za wcześnie.

Bardzo proszę o szybką odpowiedź. Strasznie się martwię, że to coś groźnego, a nie ciąża.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Magdalena Kowalska

Droga Pani!

Wykonywanie badania przed zalecanym przez lekarza terminem nie było rozsądne z dwóch powodów - po pierwsze wynik, tak jak w tym przypadku, mógłbyć niemiarodajny, a po drugie spowodowało to niepotrzebny stres.

To, że wynik wyszedł negatywny, rzeczywiście jest niepokojące, gdyż przy widocznym pęcherzyku w usg (ok. 4-5 tygodnia ciąży wg ostatniej miesiączki) musi wyjść dodatni. Proponowałbym powtórne oznacznie beta-HCG w terminie. Do tego czasu proszę się uspokoić. Nie jest to napewno nic zagrażającego Pani życiu bezpośrednio i zapewne to jest ciąża.

Proszę być dobrej myśli.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.