Czy wypadł mi czop i powinnam się spodziewać porodu?

Witam, mam takie pytanie: obecnie jestem prawie w 37. tyg. ciąży, równo tydzień temu odpadł mi czop śluzowy, jednak nie było w nim drobinek krwi. Teraz, od jakichś dwóch dni, mam skurcze przepowiadające te bezbolesne, twardnienie brzucha i mam takie pytanie: ile czasu najwcześniej może odpaść taki czop i czy możliwe jest to, że mogę w takim wypadku urodzić wcześniej niż mam planowaną datę?

Dzień dobry!
Odejście czopu śluzowego nie przekłada się dokładnie na zbliżający się poród. Poród może pojawić się za kilka albo kilkanaście dni. Pojedyncze skurcze odczuwane przez Panią to skurcze przepowiadające przygotowujące macicę do porodu. Jeśli pojawi się regularna czynność skurczowa co 5 min. wtedy mówimy o rozpoczętym porodzie.
Z poważaniem