Czy wyregulowanie poziomu białych krwinek jest możliwe?

Witam! Bardzo proszę o interpretację moich wyników morfologii (powtórzyłam ją po tygodniu intensywnego łykania B12 oraz żelaza, ilość czerwonych krwinek nieco podskoczyła, aby dobić do normy, niestety białych, jak było dużo, tak jest, nawet wzrosły). Czy to zwykła anemia, czy coś poważniejszego? Dodam, że czuję się dobrze, od lat jestem wegetarianką, jem mnóstwo rzeczy, które zawierają dużo żelaza, powinnam mieć wzorową krew, niestety nie mam. Oto najnowsze wyniki: WBC 4,24 K/uL, NEUT% 35,3%, LYM% 50,7%, MONO% 11,6%, EOS% 1,7, BASO% 0,7%, RBC 4,12 M/uL (bylo 3,87 jeszcze tydzien temu), HGB 12,8 g/dL, HCT 36,9%, MCV 89,6 fL, MCH 31,1 pg, MCHC 34,7 g/dL, RDW-CV 12,7%, RDW-SD 41,6 fL, PLT 215,0 K/uL, MPV 12,4 fL, PCT 0,27%, PDW 16,0 fl, P-LCR 45,8%, gran. obojetn. o jądrze pałeczkowatym 1%, gran.obojętn. o jądrze podzielonym 38%, granulocyty kwasochłonne 1%, limfocyty 52%, monocyty 8%. Z góry dziękuję i pozdrawia.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w Pani wynikach nie ma nieprawidłowości, poza niewielkimi przesunięciami w odsetku białych ciałek krwi - za dużo limfocytów w stosunku do granulocytów, może to świadczyć o obecnej bądź ostatnio przebytej infekcji wirusowej, choć o nieprawidłowościach decydują wartości bezwzględne poszczególnych krwinek, a nie odsetek procentowy, tych niestety Pani nie podała. Nie widzę powodu do zmartwienia dużą ilością leukocytów, są one w normie (wręcz niskie), tak jak i pozostałe parametry. Są leki ,które pobudzają produkcję leukocytów, ale mają one zastosowanie przy ich faktycznych niedoborach, w określonych sytuacjach.

Pozdrawiam.