Czy wysoki poziom prolaktyny może uniemożliwić zajście w ciąże?

Witam,
mam 26 lat i problemy z wysoką prolaktyną 335,909ng/ml i w związku z tym mam pytanie. Czy taki wynik może oznaczać guza przysadki mózgowej, ponadto nie mam innych objawów? Na zbicie prolaktyny przyjmuję b******** 1 tabletkę na noc.
Czy taki poziom prolaktyny może także uniemożliwić mi zajście w ciąże?

Witam!

Nie napisała Pani czy tak wysoki wynik był uzyskany po pobraniu krwi na czczo, czy po wykonaniu testu czynnościowego z MCT.
Jeżeli był to pomiar na czczo bez uprzedniego podania MCT to istnieje duże ryzyko, że przyczyną hiperprolaktynemii jest gruczolak przysadki. W takim przypadku należy wykonać badania obrazowe (tomografię komputerową, rezonans magnetyczny), aby to potwierdzić.
Jeżeli podany wynik był uzyskany po obciążeniu MCT, hiperprolaktynema ma prawdopodobnie charakter czynnościowy.

Niestety hiperprolaktynemia może powodować trudności w zajściu w ciążę. Jednak odpowiednio dobrane leczenie (np. preparatem, który Pani przyjmuje) znacząco zwiększa szansę na posiadanie dziecka. Również gruczolaki przysadki (o charakterze prolactinoma) przeważnie bardzo dobrze odpowiadają na taką terapię.