Czy wysokie IgG mogło spowodować utratę ciąży?

Proszę o interpretację wyników oraz o wskazanie dodatowych badań lub odpowiedź, czy konieczne jest ewentualne powtórzenie  tych badań. Toksoplazmoza IgM 0,526, IgG 650. Niedawno przeszłam zabieg - martwa ciąża. Żadnych leków nie zażywam. Czy tak wysokie IgG mogło spowodować obumarcie płodu i może powodować problemy z zajściem w następną ciążę?

Pozdrawiam, Monika.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na wydruku z wynikiem powinny znajdować się zakresy wartości referencyjnych (normy). Każde laboratorium ma bowiem nieco inne zakresy, zależne od stosowanej metody. Najprawdopodobniej Pani wynik świadczy o tym, że w przeszłości przeszła Pani zarażenie Toxoplasma gondii (podobnie jak większość populacji) i jest Pani obecnie nań odporna - w razie ponownego kontaktu z tym pierwotaniakiem, będzie Pani (jak również Pani dziecko, jeśli będzie Pani wtedy w ciąży) chroniona dzięki odpowieniemu poziomowi przeciwciał w klasie G (IgG).

Wysoki poziom tych przeciwciał nie jest więc zagrożeniem, ale wręcz przeciwnie - czynnikiem ochronnym dla Pani i dziecka. Aby ocenić, czy zarażenie nastąpiło w czasie ostatniej ciąży, a tym samym czy mogło wywołać jej stratę, wskazane jest badanie tzw. awidoności przeciwciał IgG. Niska awidność świadczy o tym, że do infekcji doszło w ciągu ostanich kilku miesięcy, wysoka zaś - wcześniej.

Pozdrawiam serdecznie!