Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam serdecznie!

Pani wyniki badań wskazują na masywną niedokrwistość z niedoboru żelaza. Choroba ta zwykle leczona jest dietą oraz preparatami doustnymi. Podawanie żelaza w formie iniekcji jest zarezerwowane jedynie dla osób, u których dotychczasowe próby leczenia nie powiodły się.

Podawanie preparatów żelaza w przypadku zdiagnozowanej niedokrwistości z niedoboru żelaza jest jedynie leczeniem objawowym, które powinno być jedynie etapem przejściowym. W międzyczasie konieczna jest diagnostyka niedokrwistości, polegająca na wykonaniu szeregu badań laboratoryjnych, obrazowych i nie tylko.

Niedokrwistość z niedoboru żelaza obserwowana jest w licznych stanach chorobowych między innymi w zespołach upośledzonego wchłaniania, w niedoborze witaminy C, niedokrwistości złośliwej, chorobach nerek, zakażeniach, chorobach nowotworowych i wielu innych.
Trudno jest zatem bez zebrania wywiadu chorobowego i zapoznania się z Pani dotychczasową dokumentacją medyczną powiedzieć, jaka jest przyczyna niedokrwistości w Pani przypadku. Myślę, iż w obecnej sytuacji powinna się Pani zgłosić do swojego lekarza prowadzącego i poprosić o dokładne wyjaśnienie podłoża Pani problemu.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty