Czy wzięcie dwóch tabletek 72h po w krótkim okresie czasu mogło znacznie przyśpieszyć miesiączkę?

Ostatnio nie zabezpieczyłam się podczas stosunku, dlatego wzięłam tabletkę "72h po" i jakieś dwa dni później podczas stosunku pękła prezerwatywa, dlatego zmuszona byłam do wzięcia drugiej tabletki. Czy to normalne, że dostałam 2 tygodnie wcześniej okres? Powinnam dalej się martwić, czy mogę być już spokojna, że nie będę w ciąży? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Krwawienie niezwiązane z miesiączką to jedno z częstszych działań niepożądanych preparatu do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Zatem nader prawdopodobne, że krwawienie, które u Pani wystąpiło, nie było miesiączką a efektem działania leku.

Wystąpienie krwawienie nie wyklucza jednak możliwości zajścia w ciążę. Ponadto warto zastanowić się nad włączeniem skutecznej metody zapobiegania ciąży na stałe, by uniknąć podobnych problemów w przyszłości.