Czy wzrost wagi może być skutkiem ubocznym stosowania tabletek antykoncepcyjnych?

Witam! Mam 23 lata. Stosowałam tabletki antykoncepcyjne, ponieważ miałam nieregularne i bolesne miesiączki. W październiku po rocznym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, odstawiłam je. Pierwszą miesiączkę po odstawieniu tabletek dostałam normalnie, druga miesiączka spóźniła mi się o tydzień. Teraz jestem przed miesiączką. Bóle podczas miesiączki były mniej bolesne. Teraz ostatnio sprawdzałam swoją wagę i uległa ona zmianie, przytyłam około 2kg. Nigdy mi się to nie zdarzało, czuję się ociężała, mam problemy z żołądkiem (po posiłku czuję się przepełniona) mój apetyt wcale się nie zwiększył, jem takie ilości jak dotychczas. Myślałam, że jestem może w ciąży, ale zrobiłam test i wyszedł negatywny. Czy te objawy mogą być skutkami ubocznymi tabletek, które zażywałam? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dwa kilogramy mieszczą się chyba w granicy błędu pomiaru i dobowych oraz miesięcznych wahań wagi. Nie należy się tym przejmować. Wahania hormonalne związane z rozpoczynaniem i zakończeniem stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą przyczynić się do zmian apetytu oraz zaburzeń trawienia, a przez to pośrednio do zmiany wagi. Generalnie przy stosowaniu tabletek niektóre kobiety uskarżają się na przybieranie na wadze, należy jednak pamiętać, że same tabletki nie zawierają kalorii, mogą jedynie skłaniać do zwiększonej konsumpcji.

Co do innych Pani dolegliwości, to są one również typowe dla okresu po odstawieniu tabletek. Nie ma na razie powodów do niepokoju. Wraz z pełnym wyregulowaniem cyklu powinny ustać również nieprzyjemne odczucia związane z trawieniem, jak nudności i bóle brzucha.

Pozdrawiam serdecznie!