Czy zabezpieczenie podczas seksu oralnego chroni przed HIV?

Witam, mam takie pytanie: czytałem, że ryzyko zarażenia się poprzez fellatio nawet bez zabezpieczenia dla mężczyzny jest bardzo małe, a czy istnieje jakiekolwiek niebezpieczeństwo jeśli dodatkowo użyje się prezerwatywy? Czy jest ono tak małe, że seks oralny w prezerwatywie mężczyzna może uznać za bezpieczny? A jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia innymi chorobami?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!
Seks oralny zarówno dla osoby aktywnej jak i pasywnej stanowi typowy czynnik ryzyka (nie mniej istotny niż klasyczny seks) zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tej grupie znajdują się m.in. takie choroby jak rzeżączka, chlamydioza jak również infekcja wirusem HIV.
Zastosowanie prezerwatywy w większości przypadków chroni przed zakażeniem chorobami z tej grupy, a w najgorszym przypadku minimalizuje ryzyko zakażenia wirusem HIV.
Wydaje się, że seks oralny z użyciem prezerwatywy można uznać za bezpieczny w 99% przypadków.
Redakcja abcZdrowie.pl