Czy zabieg operacji zaćmy może się nie udać?

Mojej babci wykonano prywatnie zabieg usunięcia zaćmy. Było to poprzedzone badaniami ogólnymi + okulistycznymi. Została zakwalifikowana do zabiegu. Na drugi dzień po wykonaniu zabiegu okazało się, że niestety wzrok się pogorszył, a zabieg się nie udał, gdyż uszkodzona jest siatkówka oka. Czy lekarz przed zabiegiem nie widział, że siatkówka jest uszkodzona? Czy nie powinien był oszacować szans powodzenia zabiegu?
ponad rok temu

Witam!

Przed zabiegiem, gdy soczewka jest zmętniała, nie ma możliwości szczegółowej oceny siatkówki, ponieważ nie ma przez taką soczewkę wglądu wgłąb oka, czyli na tzw. dno oka.
Nie może Pani stwierdzać, że zabieg się nie udał, owszem z subiektywnego punktu widzenia - ostrość wzroku się nie poprawi ze względu na uszkodzenie siatkówki, ale z klinicznego punktu widzenia możliwy jest teraz wgląd i na tej podstawie możliwe prowadzone takie diagnostyka i leczenie, aby zmiany na siatkówce się nie pogłębiały.
W miarę gojenia się oka po zabiegu (bo jest to jak każdy inny zabieg chirurgiczny i wymaga czasu na rekonwalescencję, np. po operacji nogi nie chodzimy na drugi dzień, prawda) ostrość wzroku będzie się w miarę możliwości i stosunkowo do uszkodzeń siatkówki polepszać.

Pozdrawiam serdecznie