Czy zaburzenia lękowe mogą występować u osoby z diagnozą chwiejności emocjonalnej?

Witam, Chciałabym uzyskać od Państwa odpowiedź na pytanie. Lekarz postawił diagnozę zaburzenia impulsywne i emocji. Czy są to zaburzenia osobowości chwiejnej emocjonalnie? Moja sytuacja wygląda tak, że się tnę od jakiegoś czasu, zapewne ta diagnoza stąd wynika, ale wcześniej była mowa o zaburzeniach lękowych. Czy może obie te diagnozy w jakiś sposób się uzupełniają? Oddam, że jestem na terapii, ale psycholog nic sobie nie robi z tego ze się tnę - stwierdza, że się wyrasta z tego. Jak zastosować się do diagnozy i terapii? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Samookaleczenia są faktycznie jednym z objawów zaburzenia osobowości typu borderline.
Ten typ zaburzeń osobowości jest zaliczany do osobowości chwiejnej emocjonalnie.
Chwiejność emocjonalna polega na zmienności nastroju i impulsywności, która powoduje, że trudno jest odkładać w czasie różne decyzje. Duże napięcie i ładunek emocjonalny może być rozładowywany np. przez samookaleczanie lub nadużywanie alkoholu, narkotyków. Trudno jest też utrzymywać długotrwałe relacje z innymi ludźmi i związki. Osoba chwiejna emocjonalnie ma bowiem tendencję do pewnego przejaskrawiania - może więc postrzegać ludzi jako totalnych wrogów lub wspaniałych, oddanych przyjaciół, może zmieniać zdanie popadając w skrajności.
Wszystkie zaburzenia osobowości zwiększają ryzyko zachorowania na depresję oraz zaburzenia lękowe. Najczęściej to właśnie depresja lub lęk są powodem, dla którego zgłaszają się po pomoc do psychiatry. Podstawowe leczenie zaburzeń osobowości to psychoterapia.
Jeśli występują dodatkowe objawy zespołu depresyjnego lub lęku, mogą one wymagać dodatkowego leczenia ze strony lekarza psychiatry.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!