Czy zaburzenia schizotypowe to początek schizofrenii?

Witam, czy zaburzenia schizotypowe mogą być początkiem schizofrenii?

Niekoniecznie. Jest to osobna kategoria w ICD-10 (spis jednostek chorobowych) odnosząca się bardziej do cech osobowości i sposobu funkcjonowania. Niektóre objawy mogą być jednak tożsame w obydwu kategoriach. Jeśli ma Pani wątpliwości warto dokładnie dopytać lekarza, który postawił diagnozę.

Witam,
niekoniecznie, teoretycznie istnieje pewne ryzyko, ale jednak raczej w takim przypadku zalecałabym rozważenie psychoterapii, która może pomóc w tego typu problemach i stanowi też czynnik ochronny. Pozdrawiam.