Czy zachodzi konieczność usunięcia ciąży przy pustym jaju płodowym?

Ostatnią miesiączkę miałam 4 listopada cykle mam nieregularne na usg z dnia 27 grudnia zarodek ma 2.5 cm robiłam badania na beta hcg dnia 5 stycznia wynik 23036 dnia 7 stycznia wynik 25611 dziś 10 stycznia na usg lekarz stwierdził pusty pęcherzyk ciążowy i ze to ok 6-7 tydz. w piątek 14 stycznia mam mieć zabieg usunięcia pęcherzyka czy iść w piątek na usunięcie czy lepiej poczekać tydzień dwa i zobaczyć czy może dopiero wtedy będzie wszystko ok bo teraz może być za wcześnie na taką diagnozę proszę o pilną odpowiedź.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wydaje mi się, że chodzi Pani nie o wymiar zarodka, lecz pęcherzyka ciążowego, skoro postawiono diagnozę pustego jaja płodowego (które z definicji polega na braku zarodka wewnątrz pęcherzyka). Myślę, że warto poczekać 1-2 tygodnie i wykonać kontrolne USG, tak to się zwykle odbywa, nim wykona się wyłyżeczkowanie w podobnych przypadkach. Sądząc po wynikach badania USG i poziomu bHCG, rokowania nie są jednak najlepsze.

Pozdrawiam ciepło!