Czy zaniżone poczucie własnej wartości i przygnębienie to depresja?

Czy to jest depresja? Mam 20 lat. Zdarza sie, ze czasami przez dwa tygodnie nie mam humoru,siedze zamknieta sama w pokoju i modlę się,żeby nikt do mnie nie wchodził..od paru dni mam problemy z zasypianiem, mam mysli takie,ze chcialoby mnie nie byc na tym swiecie..uwazam,ze wszystko mi sie nie udaje,nie mam chlopaka tak jak wiekszosc moich przyjaciolek,wciaz wmawiam sobie ,ze jestem brzydka i zle sie zachowuje,czesto placze..czy powinnam udac sie do lekarza?

Witam Serdecznie
Tak, zdecydowanie powinna udać się Pani na konsultację do lekarza psychiatry. Wahania nastroju, nasilona izolowanie się (które Pani opisuje), myśli o śmierci, bezsenność i obniżone poczucie własnej wartości – zaliczamy do objawów zespołu depresyjnego. Tego typu objawy mogą także wynikać z innych zaburzeń psychicznych – to jednak wymaga weryfikacji, rozmowy z lekarzem psychiatrą. Jeżeli jest to depresja, czy wcześniej rozpocznie Pani leczenie, tym większa jest szansa na szybkie uzyskanie efektu terapii. Nieleczona depresja zazwyczaj nasila się. Proponuję niezwłoczny kontakt z lekarzem.
pozdrawiam