Czy zapalenie pęcherza moczowego ma wpływ na owulację?

Witam serdecznie,
chciałabym wiedzieć, czy infekcja pęcherza moczowego ma wpływ na przebieg owulacji? Wczoraj 14.01.2011 czułam kłucie w podbrzuszu po prawej stronie, śluz jest płodny, od dzisiaj (15.01.2011) mam wrażliwe na dotyk piersi, a temperatura jest podwyższona do 37 C.
Czy faktycznie 15.01.2011 wystąpiła u mnie owulacja? Dodam, że wczoraj 14.01.2011 korzystałam z mężem z sauny, po wyjściu z niej doszło do stosunku, a dzisiaj 15.01.2011 mam objawy zapalenia pęcherza: pieczenie podczas siusiania i bolesne parcie. Staramy się z mężem o dziecko, dlatego proszę o udzielenie odpowiedzi na moje pytanie.
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zapalenie pęcherza moczowego nie powinno mieć istotnego wpływu na przebieg cyklu miesięcznego, w szczególności wystąpienie owulacji. Wprawdzie każde osłabienie organizmu czy choroba może doprowadzić do zaburzeń cyklu płciowego, ale myślę, że taka delikatna infekcja cewki moczowej nie powinna mieć tu żadnego znaczenia.

Może być natomiast związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy stosunkiem a zapaleniem cewki moczowej czy pęcherza. Podczas współżycia bakterie z okolic odbytu mogą być bowiem przenoszone w okolice ujścia cewki moczowej, doprowadzając do jej zainfekowania. Powinna się Pani udać do lekarza rodzinnego, który przepisze odpowiednie leki. Bardzo skuteczne w walce z nawracającymi infekcjami dróg moczowych jest też spożywanie żurawiny.

Pozdrawiam serdecznie!