Czy zarodek rozwija się prawidłowo?

Witam, jestem w 8-9 tygodniu ciąży (ostatnia miesiączka 12 września). Bylam na usg i wyszło, że zarodek ma 9 mm długości. Lekarz wystraszył mnie, mówiąc, że zarodek jest za mały jak na 8-9 tydzien, że powinien być większy, i jak dla niego wygląda na 5-6 tydzień. Dał mi do zrozumienia, że może nastąpić poronienie, ponieważ zarodek się nie rozwija. Zatem, czy z moim zarodkiem jest coś nie tak? Bardzo się tym martwię. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Trudno wyrokować. Ryzyko poronienia jest zapewne zwiększone, ale los Pani ciąży nie jest przesądzony! Ważnymi parametrami, ocenianymi w USG w pierwszym trymestrze ciąży i mającymi wartość prognostyczną co do dalszego jej przebiegu, są: akcja serca płodu (nie powinna być zbyt wolna) oraz ewentualna obecność krwiaka pozakosmówkowego. W Pani sytuacji wskazane jest na pewno kontrolowanie ciąży poprzez częstsze badania USG (przynajmniej w pierwszym trymestrze).

Pozdrawiam serdecznie!