Czy ze mną jest wszystko w porządku? Pomocy

Mam 13 lat i ważę 49.5 kg, mam 168 cm wzrostu... Jestem kobietą mam 13 lat i boję się o nadwagę... ;(

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 17,55 i znajduje się na 25 percentylu. Nie masz nadwagi ani otyłości, a twoja masa ciała jest idealna. Nie powinnaś podejmować diety odchudzającej, gdyż mogłabyś w ten sposób wyrządzić wiele szkód swojemu organizmowi.

Odżywiaj się w sposób zbilansowany. Codziennie spożywaj 4-5 posiłków, o stałych porach. Dzień zawsze zaczynaj od śniadania. Posiłek ten może składać się z mleka lub produktów mlecznych, płatków zbożowych np. owsianych, chleba pełnoziarnistego, warzyw, chudej wędliny itp. Pamiętaj o II śniadaniu do szkoły w postaci jogurtu/kefiru, owocu lub kanapki z warzywami. Obiad powinien składać się z zupy na wywarze warzywnym, mięsa lub ryby, grubej kaszy/ryżu/makaronu lub ziemniaków i dużej ilości surowych warzyw. Kolację spożywaj 3 godziny przed snem.

Nie zapominaj o aktywności fizycznej.
Polecam przeczytanie artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-w-wieku-szkolnym .

Pozdrawiam