Czy żele nawilżające mogą zaszkodzić w poczęciu dziecka?

Dzień dobry. Zastanawiam się, czy żele nawilżające są przeszkodą do zajścia w ciążę, staramy się z mężem o dziecko i bardzo go pragniemy. Jedno już straciliśmy i nie chcemy drugi raz tego samego. Czy są inne środki pomocnicze które pomogą mi zajść w upragnioną ciążę. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przykro mi z powodu Państwa straty.

Różnego rodzaju żele i lubrykaty stosowane w przypadku suchości pochwy nie są środkami plemnikobójczymi, nie wpływają więc istotnie na płodność, mimo że w badaniach udowodniowo pewien niewielki ich negatywny wpływ na ruchliwość plemników. Nie sądzę jednak, by w Państwa przypadku należało przejmować się tym działaniem minimalnie pogarszającym jakość nasienia, ponieważ już raz doszło do zapłodnienia, co świadczy o Państwa pełnej płodności.

Jeśli zależy Państwu na poczęciu w krótkim czasie, warto by nauczyła się Pani rozpoznawać objawy swojej płodności. W ten sposób będą Państwo mogli wzmóc starania w tych dniach cyklu, kiedy istnieje największa szansa na powodzenie. Wstępnie może się Pani zapoznać z zasadami wyznaczania dni płodnych klikając tutaj.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!