Czy ziołowe leki przeciwdepresyjne są skuteczne?

Od jakiegoś czasu odczuwam przygnębienie, poczucie winy, niedoskonałości. Wszystko mnie drażni. Każde samotne wyjście wśród ludzi wywołuje u mnie strach, poddenerwowanie i poczucie bezwartościowości. Jest to coraz bardziej uciążliwe. Zaczynam czuć jakbym żyła pod kloszem, wszystko ucieka gdzieś obok mnie, a ja na to nie mam wpływu. Czy leki bez recepty pomogą wyjść z dołka czy lepiej udać się do lekarza?

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Część z ziołowych leków przeciwdepresyjnych zawiera ekstrakt z ziela dziurawca.

Od ponad 20 lat przeprowadzono wiele badań porównujących skuteczność i bezpieczeństwo stosowania preparatów dziurawca ze skutecznością placebo oraz leków przeciwdepresyjnych. Większość z nich prowadzi do wniosku, że efektywność działania ziela dziurawca w leczeniu depresji może być większa od placebo i porównywalna ze skutecznością leków przeciwdepresyjnych stosowanych w standardowych dawkach.

Pacjenci stosujący ziele dziurawca zgłaszali ponadto mniejszą ilość działań niepożądanych w porównaniu z grupą stosującą leki przeciwdepresyjne. Dotyczy to głównie starszej generacji leków przeciwdepresyjnych. Wykazano, że leki przeciwdepresyjne nowszej generacji z grupy inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny nie różnią się istotnie od preparatów dziurawca pod względem ilości działań ubocznych. Nie wykazano natomiast skuteczności preparatów dziurawca w leczeniu ciężkiej depresji.

Porównywanie skuteczności preparatów ziela dziurawca jest trudne, ponieważ mogą one zawierać różne ilości składników odpowiedzialnych za efekt przeciwdepresyjny. Zawartość biologicznie aktywnych składników może zależeć np. od okresu zbioru, siedliska rośliny, sposobu jej suszenia i przechowywania. Hyperforyna - aktywny biologicznie składnik ziela dziurawca - jest również związkiem niestabilnym i łatwo ulega przekształceniu pod wpływem światła i wysokiej temperatury.

Ponadto nieznane są efekty długoterminowe stosowania ziela dziurawca. Większość badań ocenia skuteczność i bezpieczeństwo używania ziela dziurawca w czasie nieprzekraczającym 8 tygodni. Należy podkreślić, że badania dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności dziurawca odnosiły się do preparatów stosowanych jako jedyny lek, pod ścisłą kontrolą lekarską.

O działaniu przeciwdepresyjnym dziurawca, związanym z tym ograniczeniach i zastrzeżeniach można przeczytać na łamach naszego serwisu: http://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-depresje

W tej sytuacji polecam Pani przede wszystkim wizytę u lekarza psychiatry, celem diagnostyki i dalszych zalececeń.

Łagodny epizod depresyjny może byc leczony wyłącznie przy pomocy psychoterapii. Przede wszystkim należy jednak potwierdzić diagnozę depresji. Zdarza się, że objawy depresyjne wynikają z zaburzeń hormonalnych, np. niedoczynności tarczycy - stąd wskazana jest konsultacja lekarska.

Z pozdrowieniami