Czy zmiany plamienia świadczą o odklejaniu się kosmówki i zmniejszeniu krwiaka?

Mam 26 lat. Jestem w 11 tygodniu ciąży. W zeszłym tygodniu po pojawieniu się plamienia zgłosiłam się na badania. Okazało się, że kosmówka się odkleja i jest tam krwiak. Na wyniku usg napisano cytuję dosłownie: "Kosmówka, na ścianie tylnej, w ok. bieguna kosmówki który dochodzi do UW częściowo podkosmówkowo obszar hypogenny o wymiarach 20x4,6mm (krwiak?)".
Czy to duży krwiak i duże odklejenie? Jest szansa, że będzie dobrze? Mam przez miesiąc leżeć i brać analog progesteronu 2 razy dziennie.
Objawy: Miałam dwa upławy z rozwodnioną krwią, następnie przez parę dni wodniste- brązowe, potem przez kilka dni gęstsze brązowawe i coraz rzadziej, i jaśniejsze, od 2 dni -delikatnie brązowawe właściwie lekko żółte, tyle że ledwo widać kolor na wkładce. Dzisiaj mija 11 dzień od pierwszego plamienia. Lekarz kazał zgłosić się za miesiąc, a ja nie wiem czy te upławy tak powinny się zmieniać?
Czy te zmiany w upławach są na dobre? Czy może powinnam mimo wszystko jeszcze raz jechać na konsultację do lekarza? Nie chcę niepotrzebnie wychodzić z domu, skoro lekarz kazał dużo leżeć.
Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Mam jeszcze pytanie dodatkowe, którego zapomniałam zadać lekarzowi. Nie jem produktów mlecznych z powodu nietolerancji, czy ja powinnam w ciąży dodatkowo przyjmować wapno, albo jaki inny składnik?
Kasia

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani dbać o to, by nie powstał u Pani niedobór witaminy D i wapnia. Dziecko będzie potrzebowało dużo wapnia, by budować swoje kości, i będzie pobierało ten minerał z Pani krwi. Na pewno warto więc sięgnąć po suplementy witaminowe dla ciężarnych, zawierające wapń. Jeszcze ważniejsza jest prawidłowa, zróżnicowana dieta. Wapń znajduje się nie tylko w produktach mlecznych, ale też m.in. w jajach i rybach, warzywach (np. brokuły, brukselki), figach, mleku sojowym.

Jeśli plamienia już mijają, to myślę że nie ma potrzeby udawać się na przyspieszoną wizytę do lekarza, chyba że wydzielina z dróg rodnych jest rzeczywiście żółta i przykro pachnie- wtedy możemy podejrzewać infekcję, którą należałoby leczyć.

Krwiaki pozakosmówkowe zazwyczaj wchłaniają się całkowicie do 20. tygodnia ciąży. Proszę być dobrej myśli i oszczędzać się, szczególnie w okresach plamień.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego dalszego przebiegu ciąży!