Czy zrobić test na boreliozę?

W czerwcu ugryzł mnie kleszcz. Najpierw próbowano mi go wyjąć w domu, ale gdy było podejrzenie, że nie został wyjęty w całości udałem się do Ośrodka Zdrowia, gdzie pielęgniarka jeszcze raz przepatrzyła miejsce, stwierdziła, że nic nie ma, dała jakiś opatrunek (już nie pamiętam z czym). Lekarz rodzinny zalecił mi wykonanie badań przeciw boreliozie Igg i Igm, po 6-8 miesiącach. Jednakże nie zrobiłem tego z różnych powodów m.in. nie dostałem na nie skierowania, tylko miałem je zrobić sobie prywatnie. Dodam, iż po ukąszeniu nie pamiętam żebym miał rumień (przynajmniej go nie zauważyłem). Owszem, czasami czuję się osłabiony zwłaszcza po dużym wysiłku, ale coś takiego miałem już wcześniej. Zdarza mi się, że zwłaszcza po myciu mam zaczerwienioną skórę, ale myślę, że to może być wynikiem uczulenia na środki chemiczne typu płyn, mydło (a zresztą jeśli dobrze pamiętam, to miałem to też przed ukąszeniem). Moje pytanie brzmi: czy jest sens teraz po upływie prawie pół roku robić te badania, za które musiałbym sam zapłacić, a które z tego co czytam nie dają 100% pewności co do wyników?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Podstawowe badanie w diagnostyce boreliozy to test ELISA, jego czułość i swoistość są niezbyt wysokie (znaczy to mniej więcej to, że często nie dają wiarygodnych wyników, mogą być fałszywie ujemne i fałszywie dodatnie), dopiero pozytywny wynik potwierdza się bardziej dokładnym testem Western Blot.

Badania w kierunku boreliozy nie są refundowane przez NFZ, w związku z tym zawsze trzeba je wykonać prywatnie.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie kleszcze są zakażone krętkiem Borellia Burgdorferii i nie każde ugryzienie musi wiązać się z rozwojem choroby. Uważa się, że występują tzw. tereny endemiczne gdzie kleszcze są częściej zakażone tą bakterią i ryzyko zachorowania jest większe. Z drugiej strony czasami rozwój choroby jest atypowy, rumień może się nie pojawić w ogóle.

Kwestia czy wykonać badania po dłuższym czasie jest kwestią sporną. Decyzja zawsze należy do Pana.

Redakcja abcZdrowie.pl