Czy zwapnienia i blaszki miażdżycowe są groźne?

Witam! Pojedyncze zwapnienia i blaszki miażdżycowe na ścianie aorty brzusznej. Czy to coś poważnego, czy trzeba coś z tym zrobić? Mam 44 lata, jestem kobietą. Czy to może mieć związek z bólami w nadbrzuszu i dusznościami? Pozdrawiam.

Witam!
Opisane zmiany uwidocznione na ścianie aorty brzusznej mogą być wynikiem procesu miażdżycowego. W tej chwili nie wymagają żadnej interwencji, jednak konieczna jest ocena gospodarki lipidowej oraz innych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego (masa ciała, gospodarka cukrowa, palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze). Należy dążyć do modyfikacji ewentualnych czynników rozwoju procesu miażdżycowego. Uwidocznione zmiany miażdżycowe nie powinny powodować opisanych dolegliwości. Proponuję pozostać pod kontrolą kardiologa. Pozdrawiam serdecznie!