Czym jest niezupełny blok prawej odnogi pęczka Hisa?

Mam 24 lata, ostatnio dużo się stresowałam i teraz dolegliwości w postaci kłucia, a czasami takiego pieczenia serca. Parę dni temu robiłam badania do pracy, w tym EKG i wyszło mi niezupełny blok prawej odnogi P. HISA, pielęgniarka mówiła mi, że to nic takiego. A ja się zastanawiam czy to może mieć wpływ na te moje dolegliwości? Proszę o odpowiedź, bo nie chcę z każdą drobnostką latać do lekarza.
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Podczas bloku prawej odnogi pęczka Hisa, prawa komora serca aktywowana jest za pomocą impulsów przemieszczających się nie bezpośrednio poprzez prawą odnogę pęczka, lecz poprzez lewą odnogę pęczka. W przypadku niezupełnego bloku prawej odnogi pęczka Hisa również bezpośrednio, choć w sposób ograniczony.

Bloki te nie objawiają się klinicznie i, występując same, bez odpowiednich objawów, nie są chorobą i nie wymagają leczenia. W przeciwieństwie do bloku lewej odnogi nie mają też korelacji z chorobami serca.
W zupełnym bloku prawej odnogi osłuchowo stwierdza się rozdwojenie pierwszego tonu serca lub ruchome oddechowo szerokie rozdwojenie drugiego tonu (pogłębia się w czasie wdechu). Niezupełny blok prawej odnogi traktowany jest często nawet jako wariant normy.

Ponieważ jednak bloki prawej odnogi mogą towarzyszyć takim chorobom jak na przykład wady serca (ASD typu I) powinna skierować się Pani do kardiologa, by poprzez badanie echokardiograficzne wykluczyć patologiczne przyczyny wystąpienia owego bloku.