Czym jest spontaniczna martwica kości?

Co to jest spontaniczna martwica kosci i jak sie leczy czy sa jakies leki no i na czym polega operacja na martwice kosci.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Spontaniczna - jałowa martwica kości jest zespołem chorobowym polegającym na powstawaniu zmian martwiczych tkanki kostnej bez udziału chorobotwórczych drobnoustrojów. Występuje najczęściej w nasadach rosnących kości u dzieci i młodzieży.
Składa się na nią wiele jednostek chorobowych, które różnią się między sobą umiejscowieniem. Wspólną ich cechą jest podobny przebieg oraz podobny obraz histologiczny. W przypadku jałowej martwicy kości jest długotrwałe i polega na ochronie obumarłej kości przed niekorzystnymi obciążeniami mechanicznymi, które zapobiegają zgnieceniu nasad, a przez to stwarzają warunki do odbudowy martwej kości z możliwie najmniejszymi odchyleniami od stanu prawidłowego. Jeśli zmiany dotyczą kończyny dolnej, np. kości udowej, odciążanie uszkodzonego stawu musi być całkowite. W innych przypadkach, jak np. guzowatość piszczeli, głowa II kości śródstopia, guz piętowy, na obciążanie zezwalamy po ustąpieniu objawów bólowych, tj. po 1–2 tygodniach, z wyłączeniem aktywności sportowej oraz szkolnych ćwiczeń gimnastycznych.

Jałowa martwica trwa od roku do 4 lat w zależności od wieku , w którym wystąpiła. W warunkach korzystnych kończy się bez trwałych następstw, zwłaszcza gdy dotyczy martwic pozastawowych. Jeżeli są to zmiany stawowe, zwłaszcza kończyny dolnej, prognoza jest mniej korzystna i zależy od wczesnego rozpoczęcia i konsekwentnego leczenia, rozległości zmian i ich lokalizacji.

U chorych, u których zbyt późno rozpoznano chorobę i nieodpowiednio leczonych, dochodzi w wieku dojrzałym do wtórnych zmian zwyrodnieniowo-zniekształcających.