Czym mogą być spowodowane problemy z zasypianiem i budzenie się w nocy?

Mam 16 lat i od dłuższego czasu mam kłopoty ze snem. Wieczorem nie mogę zasnąć, przewracam się z boku na bok. Po długiej chwili dopiero zasypiam. W czasie nocy potrafię się budzić nawet kilkanaście razy i wtedy też bardzo trudno jest mi zasnąć. Budzę się nawet, gdy ktoś otworzy drzwi do mojego pokoju i zaświeci światło.

Witam serdecznie,

Na podstawie tak krótkiego opisu trudno mi stwierdzić, co może być przyczyną Twoich problemów ze snem.

Jedną z najczęstszych przyczyn są nieprawidłowe nawyki związane z zasypianiem.

Zasady, których zastosowanie pomaga w zasypianiu to tzw. higiena snu. Możesz przeczytać o tym na łamach naszego serwisu:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu
http://portal.abczdrowie.pl/jak-szybko-zasnac

Bezsenność może mieć też związek z przeżywanym stresem. Napięcie może powodować nadmierną czujność, pobudzenie i niemożność zaśnięcia. Takie problemy mogą ulegać nasileniu na zasadzie ,,błędnego koła". Po nieprzespanej nocy możesz obawiać się problemów z zasypianiem i przez to odczuwać jeszcze wiekszą drażliwość, przygnębienie i napięcie. Wtedy pomóc może słuchanie płyt z muzyką relaksacyjną, herbatki ziołowe o działaniu uspokajającym i nasennym, jak np. melisa.

Jeśli przeżywasz osobiste problemy, warto porozmawiać z osobą bliską, nie tłumić i chować w sobie emocji. Możesz skorzystać również z pomocy szkolnego psychologa.

Długotrwałe problemy ze snem warto skonsultować z lekarzem psychiatrą.

Z pozdrowieniami