Czym może być spowodowany nagły atak drżenia ciała, rąk, nóg i głowy?

Witam chciałem zapytać czym może być spowodowane nagły napad drżenia ciała rąk,nóg,głowy, osłabienie .Miewam takie napady co jakiś czas do tego jakby osłabienie siły mięsni nawet nogi mi drżą jak stoję i szybko się męczę.Lek rodzinny podejrzewa nerwicę byłem nawet u psychologa pare razy ale stwierdził że wszystko ze mną dobrze sam już nie wiem co mam robić.Ciągle jestem osłabiony a serce wali mi jak szalone np po wysiłku albo jak się podekscytuję .Morfologię mam ok mam 30 lat i jestem mężczyzną

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Przyspieszone bicie serce w sytuacji silnych emocji lub wysiłku fizycznego jest zjawiskiem całkowicie normalnym. Intensywne emocje i wysiłek zwiększają zapotrzebowanie organizmu na tlen, stąd też wzmożona praca mięśnia sercowego. Gdyby pojawiły się natomiast dolegliwości pod postacią bólu w klatce piersiowej, nudności, zawrotów głowy, omdleń, zaburzeń widzenia, wówczas należy zgłosić się do lekarza. Przyczyny występowania drżeń mogą być liczne: neurologiczne, endokrynologiczne, zaburzenia elektrolitowe, ale możliwe jest również podłoże psychologiczne. Warto zwrócić uwagę na ilość wypijanych płynów w ciągu dnia, dla prawidłowego funkcjonowania organizmu należy wypijać ok. 2,5l płynów, najlepiej wody, napojów niesłodzonych. Występowanie drżeń może być również skutkiem nadmiernego spożycia napojów energetyzujących, coli, kawy, herbaty. Poza działaniem pobudzającym wymienione napoje przyczyniają się do niedoboru magnezu w organizmie. Do niedoboru magnezu dochodzi również w warunkach stresu, intensywnego wysiłku fizycznego,niedożywienia. Produktami bogatymi w magnez, które warto spożywać są: ciemne kakao (te naturalne, niedosładzane), nasiona słonecznika, migdały, kasza gryczana, fasola, orzechy pistacjowe, laskowe. Przyczyną drżeń może być również spadek poziomu cukru we krwi, gdy odstępy pomiędzy posiłkami są zbyt długie. Warto zadbać, aby posiłki były spożywane regularnie i były bogate w składniki odżywcze. Jeżeli mimo właściwego odżywiania, dolegliwości nadal będą się u Pana utrzymywały, zalecam ponowną konsultację lekarską.

Witam. Nie wiem czy poza morfologią robił Pan inne badania jak TSH, glukoza, elektrolity, EKG? Należałoby dokładniej omówić charakter drżeń, być może wizyta u neurologa byłaby wskazana