Czym, oprócz ciąży, może być spowodowany wysoki poziom betaHCG?

Witam serdecznie, mam 33 lata, płeć kobieta. Urodziłam już jedno dziecko (syna) w wieku 21 lat, przez 10 lat brałam pigułki antykoncepcyjne, a przez ponad 1 rok nie biorę ich z uwagi na wskazania kardiologa, ponieważ miałam wysoki poziom cholesterolu (poziom - 287). Od ośmiu m-cy obniżamy cholesterol dietą i herbatką herbavent (dodatkowo zielona herbata). Obniżyliśmy do poziomu 209. Cały czas miesiączkę miałam regularnie (co 30 dni). We współżyciu stosowaliśmy z mężem stosunek przerywany lub kalendarzyk małżeński. Ostatnią miesiaczkę miałam dostać 2 sierpnia, opóźniła mi się o 7 dni. W końcu dostałam, ale była bardzo obfita jak nigdy i trwała ok. 2,5 tygodnia (zawsze miałam 6 dni). Byłam u ginekologa i zbadał mnie oraz zlecił badanie poziomu betaHCG oraz USG transwaginalne, ponieważ widział jeszcze lekkie plamienie. USG mam na 8.09, najszybciej jak to było możliwe, a wynik HCG wyszedł mi duży, tj.1067. Wizytę też mam u ginekologa umówioną , ale to jeszcze troszkę czasu. Bbardzo się denerwuję, ponieważ wg poziomu HCG jestem w ciąży. Skąd ten obfity okres? Czy to, że obniżałam poziom cholesterolu mogło wplynąć na wynik HCG i jest błędny? Czytałam w wielu artykułach, że wynik HCG nie zawsze jest odpowiedni do rzeczywistości, że może go zachwiać choroba jajników, poziom hormonu tarczycy czy stan okołomenopauzalny. Mówię o tym stanie okołomenopauzalnym, ponieważ pierwszą miesiaczkę dostałam już w IV kl. szkoły podstawowej (jak miałam 10 lat). To było spowodowane moją chorobą, gdzie brałam silne zastrzyki z grupy witaminy B. Może, mimo że mam 33 lata, już mnie coś bierze, tzn. menopauza. Proszę o odpowiedź, bo do USG i wizyty ponownej jeszcze troszkę czasu, a ja bardzo się denerwuję. Gabriela

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

Powodów wzrostu betaHCG, jak sama Pani napisała jest oprócz ciąży kilka. Przede wszystkim proszę jednak sprawdzić czy powodem na pewno nie jest ciąża - poprzez dwukrotne wykonanie tesu ciążowego lub wizytę u specjalisty ginekologa.

Proszę także pamiętać, że stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcyjną, stąd też w przypadku korzystania z takiej metody, szansa na zajście w ciążę jest naprawdę duża.

By dokładnie zweryfikować przyczynę wzrostu betaHCG na początku trzeba wykluczyć ciążę, a dopiero później szukać innych przyczyn, ale powinien zająć się tym specjalista ginekolog.
Obniżanie cholesterolu nie ma wpływu na opisane przez Panią objawy.