Zmniejszenie poziomu stresu a depresja

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Psychiatra Agnieszka Jamroży wyjaśnia związek miedzy stresem a depresją.

Dzień dobry. Jeżeli chodzi o pierwsze pytanie to polecam Panu publikacje stowarzyszenia INTRO "Psychoterapia po ludzku". Są tam opisane najpopularniejsze nurty psychoterapii w Polsce. Również wywiady z przedstawicielami tych nurtów. Różnice między terapią w podejściu psychodynamicznym a poznawczo-b. są naprawdę duże. Nie tylko chodzi tu o kwestie zasad, techniki, czasu trwania terapii ale sposobu rozumienia przyczyn zaburzeń, rozumienia relacji terapeuta-pacjent. Np. Terapia psychodynamiczna kładzie b. Duże znaczenie na reakcje przeniesieni owe - czyli reakcje emocjonalne pacjenta na terapeutę i terapeuty na pacjenta, znaczenie tych emocji, źródło, nieświadome przyczyny. Nie sposób krótko to wyjaśnić. Odsyłam do publikacji.

Co do drugiego pytania to odpowiedź brzmi, że ma znaczenie. Jednak zależy to od rozpoznania, etapu choroby, struktury osobowości pacjenta. Np. Przy silnej depresji podanie leków jest konieczne ponieważ stan pacjenta jest tak ciężki, że psychoterapia jest nie możliwa zanim nie poprawi się stan pacjenta. Natomiast w zab. osobowości leki często są podawane np. Przy zaburzeniu osobow. borderline, ale możliwe jest też skuteczne leczenie psychoterapią bez farmakoterapii.
Pozdrawiam, MŁ.

0

Dzień dobry. W ogromnym skrócie: terapia poznawczo - behawioralna jest zaliczana do terapii krótkoterminowych (kilka, kilkanaście sesji) i jest skoncentrowana na objawach, zachowaniach, myślach, a praca polega na ich korygowaniu. Z kolei terapia psychodynamiczna należy do terapii średnio i długoterminowych (6 miesięcy do kilku lat), zajmuje się przede wszystkim nieświadomymi przyczynami objawów, wewnętrznymi konfliktami, kładzie ogromny nacisk na relację terapeuty z pacjentem. To jaką terapię się wybierze zależy od rodzaju zaburzenia.
Przyjmowanie leków jest raczej naturalne podczas psychoterapii. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty