Dane statystyczne umieralności przy operacji serca

Proszę o podanie danych statystycznych umieralności przy operacji serca wymianie dwóch zastawek i jednego bajpasu u kobiety w wieku 84 lata.

Witam! Po pierwsze muszę przyznać, iż nie istnieją dane statystyczne odnoszące się tylko i wyłącznie do osób u których mają być wymieniane 2 zastawki i 1 bypass w podanym wieku. Nie podał Pan o wymianę których zastawek chodzi, zakładam jednak iż z dużym prawdopodobieństwem mowa tu o wymianie zastawki aorty, spowodowanej jej stenozą, najczęstszą wadą serca w tym przedziale wiekowym. Ocenia się, że 5-letnie przeżycie w osób powyżej 70 roku życia przy izolowanej wymianie tej zastawki wynosi około 60–70%, a śmiertelność operacyjna wśród osób z dysfunkcją lewej komory osiąga maksymalnie 10–15%. Jeżeli chodzi o wymianę CABG tzw. by-pass śmiertelność w przypadku planowanego zabiegu waha się w granicach 2-4%, jednakże statystyki nie odnoszą się konkretnie do przedziału wiekowego. Do niekorzystnych czynników ryzyka wpływających na umieralność należy migotania przedsionków, obecność uogólnionej miażdżycy, POCHP. Zdaje sobie sprawę że podjęcie decyzji o poddaniu się operacji tego typu nie należy do łatwych, jednak operacje serca u pacjentów po 80 roku życia nie są już rzadkością.