Data zapłodnienia według badań USG i dnia porodu

Witam!

Moje pytanie dotyczy ciąży. Dzień OM to 8 lub 10 czerwca 2011r., długość moich cykli to 29-30 dni. Termin porodu z OM wyliczony był na 18 marca 2012r. Pierwsze usg miałam zrobione 7.09.2011 r., wg tego badania wiek ciążowy wynosił 12 tygodni i 3 dni, CRL wynosiło 59,2 mm, a termin porodu pokrywał się z datą obliczoną z OM, czyli 18 marca 2012. Następne badanie usg miałam 3.11.2011r., z badania wyszło, że byłam w 20 tygodniu i 2 dni, termin porodu na 20 marca. Kolejne badanie usg było 3.01.2012r wynik: 29 tydzień i 0 dni, termin też 20 marca. Potem usg z 20.02.2012r. wskazywało na 35 tydzień i 4 dni, termin - 22.03.2012r. Urodziłam 28 marca w 42 tyg. ciąży. Według tych danych do zapłodnienia musiało dojść w czerwcu, czytałam, że usg z 12 tygodnia, jest najbardziej trafne. Jak wcześniej wspomniałam wg 1 usg wyk. 7.09.2012r. byłam dokładnie w 12 tyg. i 3 dni ciąży, a CRL wynosiło 59,2 mm, czy istnieje prawdopodobieństwo, że do zapłodnienia nie doszło w czerwcu lecz w lipcu? Gdyby poczęcie nastąpiło 6 lipca, to 7 września gdy miałam 1. usg byłabym w 9 tygodniu ciąży, a nie w 12, czy taka pomyłka jest możliwa? (Moje cykle zwykle bywały regularne, nigdy nie miałam problemów z miesiączką, wg kalendarzyka mogłam przewidzieć, kiedy dostanę następny okres.)

Lek. Marta Hat

Witam!

Trudno określić dokładny dzień, w którym doszło do zapłodnienia. Wiek ciążowy liczony jest według daty ostatniej miesiączki, a nie od dnia potencjalnej owulacji/zapłodnienia. Oznacza to, że do rzeczywistego wieku ciążowego dodane jest około 14 dni. Gdyby do zapłodnienia doszło 6. lipca to 7. września byłby Pani w 11 tygodniu ciąży liczonym od ostatniej miesiączki. (Rzeczywisty wiek płodu wynosi o 2 tygodnie mniej niż wynika to z obliczonego na podstawie daty ostatniej miesiączki.) Z podanych danych szacunkowo można uznać, że u Pani moment zapłodnienia to okres między 23 a 27 czerwca.

Pozdrawiam serdecznie!