Dawca szpiku - czy może być alergikiem?

Witam. Bardzo chciałabym być dawcą szpiku, ale nie wiem czy mogę. Od 3 roku życia choruję na alergię pokarmową, która przejawia się zmianami skórnymi. Oczywiście eliminuję rzeczy, których nie mogę. Czy mogę zostać dawcą z alergią? To jedyna choroba, która posiadam.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Podstawowe kryteria, które dyskwalifikują od zostania dawcą szpiku to: (źródło www.szpik.info)

  • zakażenie wirusem HIV (lub przynależność do grupy zwiększonego ryzyka zakażenia tym wirusem)
  • obecność antygenu HBs, przeciwciał anty HCV przy obecności HCV RNA (obecność przeciwciał HBc oraz przebyte zakażenie wirusem typu A są akceptowalne)
  • aktywna gruźlica w okresie minionych 5 lat
  • cukrzyca - jeśli wymaga podawania leków p/cukrzycowych
  • aktywna astma wymagająca podawania leków (jeśli kandydat nie miał napadu astmy przez ostatnie 5 lat i nie pobiera leków to może być zakwalifikowany)
  • przebyty zawał serca, zabiegi naczyniowe na sercu (pomostowanie) i inne schorzenia wymagające ciągłego podawania leków (wypadanie płatka zastawki dwudzielnej, zaburzenia rytmu nie wymagające leczenia są akceptowalne)
  • epilepsja (jeżeli pacjent pobiera leki p/padaczkowe i w ciągu minionego roku nie wystąpił więcej niż jeden napad to dawca może być zakwalifikowany)
  • nadciśnienie - jeżeli jest utrzymywane na prawidłowym poziomie przez leki to kandydat może być zaakceptowany)
  • stosowanie leków hormonalnych ( konsultacja z lekarzem Poradni Przeszczepowej)
  • ciąża - ciąża i laktacja bezwzględnie dyskwalifikuje dawcę (czasowo)
  • łuszczyca
  • tatuaż (jeżeli upłynął co najmniej rok od jego wykonania, tatuaż nie jest przeciwwskazaniem)

Uważam, że skoro wyraża Pani chęć zostania dawcą powinna Pani zgłosić się do najbliższego centrum krwiodawstwa. Tam zostanie zebrany z Panią dokładny wywiad, który pozwoli lekarzowi na decyzję czy może Pani zostać dawcą.

Pozdrawiam serdecznie