Deformacja klatki piersiowej, uwypuklenie po lewej stronie

Dzień dobry, u 5 latki podczas badania sportowego opis rozpoznania jest następujący: lewogram RBBB. Deformacja klatki piersiowej uwypuklenie po lewej stronie. Czy to coś poważnego?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. podczas bloku prawej odnogi pęczka Hisa, prawa komora serca aktywowana jest za pomocą impulsów przemieszczających się nie bezpośrednio poprzez prawą odnogę pęczka, lecz poprzez lewą odnogę pęczka. W przypadku niezupełnego bloku prawej odnogi pęczka Hisa również bezpośrednio, choć w sposób ograniczony.

Blok może towarzyszyć zaburzeniom krążenia, zapaleniu serca, większemu obciążeniu prawej komory, zatruciom. Blok ten nie wymaga leczenia.