Depresja a renta z ZUS-u - ślepa uliczka? Jak żyć, czym płacić za leki?

Mam 42 lata, leczę się od 6 lat, miałem próbę samobójczą na początku leczenia, przeszedłem psychoterapię, trochę pomogła, równolegle choruję na zespół wazowagalny /tracę świadomość i mdleję raz na tydzień/ i zdaniem kardiologa nie mogę wrócić do pracy, gdyż leki nie są w stanie w pełni mnie zabezpieczyć. Złożyłem odpowiednie dokumenty do ZUS-u, tj. zaniosłem zaświadczenia lekarskie, karty chorobowe, wypisy ze szpitala itd., komplet badań. Co mam zrobić, jeśli po raz 3 dostałem decyzję odmowną? Czy mogę uzyskać od Państwa poradę prawną, gdyż nie jestem obecnie w stanie pracować i utrzymać mojej rodziny.

Nie radzę sobie z formalną stroną, gdyż moje uczucia wobec ZUS-u to zniechęcenie, nawet nie wiem co miałbym teraz zrobić, jaki jest następny krok? Jestem u kresu sił. Boję się silnego nawrotu depresji, najbardziej boję się samobójstwa. Powrotu myśli samobójczych. Dodam, że jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji materialnej i to, że nie mogę pracować pogłębia moją chorobę, bardzo destruktywnie działa na moją rodzinę, żonę i dzieci /sytuacja trwa 2 lata, gdyż ZUS posyłał mnie na rehabilitację/. Tydzień temu uzyskałem postanowienie komisji ds. niepełnosprawności, że mam umiarkowany stopień niepełnosprawności. dr

Szanowny Panie,

Czytając Pana maila, odnoszę wrazenie, że problemy z uzyskaniem renty oraz trudności materialne znajdują odbicie w Pana nastroju. Myślę, że wskazana byłaby wizyta u lekarza psychiatry w ramach Poradni Zdrowia Psychicznego. Jeśli jest Pan pacjentem poradni przyszpitalnej, to sprawa uzyskania informacji odnośnie renty jest dość prosta. W każdym szpitalu jest rzecznik praw pacjenta, z którym można umówić się na konsultację. W większosci szpitali są zatrudnieni również asystenci socjalni, w których zakresie obowiązków leży udzielanie pacjentom informacji dotyczących możliwości zdobycia świadczeń rentowych. Jeśli trudność sprawia panu osobista wizyta, to może spróbuje Pan zdobyć potrzebne informacje telefonicznie.

Niestety na chwilę obecną nie mamy prawnika, który odpowiadałby na zapytania pacjentów. Myślę jednak, że potrzebne Panu informacje uzyska Pan z portali internetowych dotyczących praw pacjenta, np. www.prawapacjenta.eu czy www.forum.prawnikow.pl Może Pan również w ramach tych portali zadać prawnikowi stosowne pytanie. W każdym razie proszę nie poddawać się w walce o rentę. Z doświadczenia wiem, że pomimo kilku decyzji odmownych znaczna wiekszość chorych otrzymuje w końcu rentę. Jest to dla Pana z pewnością trudny okres, mam jednak nadzieję, że w niedługim czasie sytuacja unormuje się, co zaowocuje również poprawą Pana stanu psychicznego.

Pozdrawiam serdecznie