Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Lek. Jan Karol Cichecki
60 poziom zaufania

Witam,

istnieje wiele danych na temat roli czynników genetycznych w powstawaniu choroby afektywnej dwubiegunowej. Ryzyko wystąpienia zarówno ChAD, jak i depresji, jest większe u dzieci, których jedno lub obydwoje rodzice chorowali z tego powodu. Jest również wyższe, jeśli chorowali krewni. Ocena tego ryzyka jest więc sprawą indywidualną i zależy również m.in. od nasilenia objawów i częstości nawrotów.

Jeśli chodzi zaś zagrożenie tak matki, jak i płodu, spowodowane przez samo stosowanie leków, to sprawa jest złożona. W trakcie trwania ciąży najlepiej jest, jeśli tylko istnieje taka możliwość, odstawić leki (co najmniej do 10 tygodnia). Niewiele bowiem mamy danych na temat skutków niepożądanych leczenia kobiet w ciąży. Z pewnością niektóre leki normotymiczne wybitnie zwiększają ryzyko powstania wad wrodzonych. Zastanowić się trzeba nad zmianą leku na nowszy, zmniejszeniem dawki bądź całkowitym odstawieniem preparatu.

Leki przeciwdepresyjne oraz neuroleptyczne stosuje się w ciąży, gdy ryzyko dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.
Wydaje się, że nowsze leki przeciwdepresyjne nie muszą zwiększać ryzyka powstania wad wrodzonych, jednakże dane na ten temat nadal są skąpe.

Ryzyko w każdym przypadku jest indywidualne, stąd nie mogę podać konkretnych liczb.

Wydaje mi się, że najodpowiedniejszą osobą do rozmowy na ten temat będzie lekarz prowadzący. Jest on w stanie odpowiednio ocenić ryzyko komplikacji w czasie porodu i ewentualne ryzyko dla dziecka w przyszłości. W razie, gdybyście się Państwo zdecydowali, lekarz wybierze również najodpowiedniejsze postępowanie.

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty