Depresja lękowa?

Mam 21 lat, od kilku lat stresowało mnie wychodzenie samej z domu, żeby wyjść na zakupy brałam ze sobą koleżanki. Teraz sie pogorszyło, wyszłam za mąż, przeprowadziłam się, moja mama zmarła dwa lata temu i zostałam zupełną sierotą. W grudniu poroniłam ciążę. Czuję, że to już całkiem mnie pogrążyło. Mam straszne lęki przed wychodzeniem do sklepu, gdy już wyjdę serce bije mi jak szalone, bardzo się pocę i trzęsą mi się ręce. Czuję wtedy, że wszyscy na mnie patrzą i zastanawiam się, co sobie o mnie myślą. Wstydzę sie komukolwiek o tym powiedzieć. Teściowa naciska mnie, żebym poszukała sobie jakiejś pracy i nie wiem co mam robić, ponieważ mam lęki przed ludźmi.

Byłam u psychiatry, ale nie zupełnie powiedziałam o wszystkim. Psychiatra przepisał mi lek ARKETIS, lecz boję się go brać, bo na ulotce pisało, że może się na początku pogorszyć i nie wiem co mam robić dalej?

Szanowna Pani
Opisuje Pani objawy, których źródłem może być tzw. agorafobia, zaliczana do zaburzeń lękowych. Lęk przed opuszczaniem domu, unikanie miejsc publicznych, samotnego podróżowania to typowe objawy tej choroby. Lęk przed tym, co o nas powiedzą inni ludzie, lęk przed ich oceną należą do spektrum objawów fobii społecznej. Ze względu na zaburzenia lękowe, lekarz zapisał Pani leczenie paroxetyną (preparat Arketis, zaliczany do leków przeciwdepresyjnych, stosowany także w stanach lękowych), która ma udowodnione działanie w tego typu zaburzeniach. Lek może w początkowym okresie nasilać uczucie niepokoju, czy powodować niewielkiego stopnia pobudzenie. Jednakże tego typu objawy nie występują u wszystkich pacjentów i rzadko kiedy przyjmują znaczne nasilenie. Proszę pamiętać iż lek zawsze (jednakże stopniowo) można odstawić w takiej sytuacji, lub zamienić go na inny z tej samej grupy. Proponuję rozpocząć leczenie i po 3 tygodniach udać się na kontrolę w celu ewentualnej weryfikacji dawki lub zmiany preparatu.
pozdrawiam