Depresja lękowa?

Mam 21 lat, od kilku lat stresowało mnie wychodzenie samej z domu, żeby wyjść na zakupy brałam ze sobą koleżanki. Teraz sie pogorszyło, wyszłam za mąż, przeprowadziłam się, moja mama zmarła dwa lata temu i zostałam zupełną sierotą. W grudniu poroniłam ciążę. Czuję, że to już całkiem mnie pogrążyło. Mam straszne lęki przed wychodzeniem do sklepu, gdy już wyjdę serce bije mi jak szalone, bardzo się pocę i trzęsą mi się ręce. Czuję wtedy, że wszyscy na mnie patrzą i zastanawiam się, co sobie o mnie myślą. Wstydzę sie komukolwiek o tym powiedzieć. Teściowa naciska mnie, żebym poszukała sobie jakiejś pracy i nie wiem co mam robić, ponieważ mam lęki przed ludźmi.

Byłam u psychiatry, ale nie zupełnie powiedziałam o wszystkim. Psychiatra przepisał mi lek ARKETIS, lecz boję się go brać, bo na ulotce pisało, że może się na początku pogorszyć i nie wiem co mam robić dalej?

Pytanie zadane 13-05-2009r. o 12:40
lek. Paweł Gosek porady udziela lek. Paweł Gosek

psychiatra, pracuje na Oddziale Chorób Afektywnych II Kliniki Psychiatrycznej Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Porada eksperta

Szanowna Pani
Opisuje Pani objawy, których źródłem może być tzw. agorafobia, zaliczana do zaburzeń lękowych. Lęk przed opuszczaniem domu, unikanie miejsc publicznych, samotnego podróżowania to typowe objawy tej choroby. Lęk przed tym, co o nas powiedzą inni ludzie, lęk przed ich oceną należą do spektrum objawów fobii społecznej. Ze względu na zaburzenia lękowe, lekarz zapisał Pani leczenie paroxetyną (preparat Arketis, zaliczany do leków przeciwdepresyjnych, stosowany także w stanach lękowych), która ma udowodnione działanie w tego typu zaburzeniach. Lek może w początkowym okresie nasilać uczucie niepokoju, czy powodować niewielkiego stopnia pobudzenie. Jednakże tego typu objawy nie występują u wszystkich pacjentów i rzadko kiedy przyjmują znaczne nasilenie. Proszę pamiętać iż lek zawsze (jednakże stopniowo) można odstawić w takiej sytuacji, lub zamienić go na inny z tej samej grupy. Proponuję rozpocząć leczenie i po 3 tygodniach udać się na kontrolę w celu ewentualnej weryfikacji dawki lub zmiany preparatu.
pozdrawiam

Artykuły na ten temat:
Dyskusje na ten temat na Forum Psychologia »

Komentarze (8)

Wyloguj
~gosc
~gosc

Pan doktor ma rację. arketis to dobry lek, sama go biorę i czuje się super. Także nie obawiaj się, ten lek ci pomoże na pewno. Pozdrawiam

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Tak jest! Mam takie same objawy i wiem, jak trudno z tym żyć! Ktoś, kogo to nie dotyka, nie jest wstanie zrozumieć. Byłam już na kilku wizytach u psychiatry, mam leki, ale objawy nadal się otrzymują i zastanawia mnie, kiedy mogą zmienić się moje myśli, mój stan! olita

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Tak się mówi, ale leki co niektóre kosztują i nie zawsze dobrze skutkują. Człowiek się czuje jeszcze bardziej zawiedziony. wtedy niestety ale trzeba walczyć o swoje życie.

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Nie bierzcie leku A*** ! Będziecie tyć, ja zaufałam swojej doktór, wiedziała, że mam problemy z zaparciami i że chce schudnąć. Wiedziała, że brałam m***i schudłam na niej 12 kg, a ona dała mi taką bombę kaloryczną, że przy wzroście 156, mam 70 kg! Moja wina, że jej w ciemno zaufałam! Czytajcie ulotki i nie dajcie się oszukać! Wczoraj dopiero po roku, przeczytałam tą ulotkę i jestem zawiedziona na maxa! Przed leczeniem tym lekiem miałam 58 kg! Teraz to czuję potrójnie depresje! Lekarz wiedziała, że moim problemem jest otyłość, a ona dała mi ten lek!

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Mój mąż wpadł depresje za granicą, ponieważ tam pracował i był zupełnie sam odizolowany. Języka obcego nie znał. Po przyjeździe do kraju był u lekarza przepisał mu leki i wszystko pomału minęło, ale zagranicę nie może jechać, bo te myśli i uczucie wraca, a tu nie ma pracy, teraz zaczął się źle znowu czuć, ale chciałam opisać jego objawy: rano męczy go kaszel, taki który kończy się wymiotami, a stolec oddaje po kilka razy dziennie. Co to może być i jak to leczyć?

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Przytyłam ponad 20 kg po a*** i z***. Co mam zrobić aby schudnąć? Mam ponadto chory kręgosłup i wagę muszę mieć w normie

Odpowiedz
~kaaj
~kaaj

mi a*** pomógł na bulimię a strasznie rzucałam się na na jedzenie a teraz jakoś pamuję nad sobą i przezyłam makabryczne święta w domu-dzień bez kłotni to dzień stracony+ sesja z poprawkami i jest dobrze, polecam

Odpowiedz

Porady ekspertów

Czy to depresja lękowa?

Witam serdecznie wszystkich. 6 miesięcy temu zaczęłam miewać dziwne objawy. Najpierw objawy...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Jak poradzić sobie z depresją lękową?

Jestem 43-letnią kobietą. Moje lęki zaczęły się w dzieciństwie, z biegiem lat nasilały się....

mgr Magdalena Pikulska Porady udziela mgr Magdalena Pikulska psycholog, pracuje w Gabinecie Psychologicznym w Krakowie.
Czy to depresja lękowa, hipohondria a może fobia?

  Witam serdecznie, Piszę z prośbą o pomoc, otóż mam spory problem, który...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Jak radzić sobie z lękiem?

Witam! Mam 25 lat. Od kilku lat cierpię na lęk przed omdleniem z epizodyczną depresją. Teraz...

mgr Magdalena Pikulska Porady udziela mgr Magdalena Pikulska psycholog, pracuje w Gabinecie Psychologicznym w Krakowie.
Jak pomóc mężowi choremu na depresję?

Mój mąż ma depresję. Namówiłam go na wizytę u psychologa, który skierował...

mgr Arleta Balcerek Porady udziela mgr Arleta Balcerek psycholog w Szpitalu Powiatowym w Otwocku na oddziale rehabilitacji neurologicznej.
Wewnętrzne napięcie i niepokój

Mam mętlik w głowie, jeśli chodzi o klarowność mojej dolegliwości. Czy wraz z depresją w parze...

mgr Paulina Stolorz Porady udziela mgr Paulina Stolorz mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
Nawrót depresji czy lenistwo?

Witam. Obecnie mam 21 lat, zdiagnozowana została u mnie depresja lękowa oraz fobia szkolna,...

mgr Marta Mauer-Włodarczak Porady udziela mgr Marta Mauer-Włodarczak psycholog, seksuolog oraz mediator i negocjator.
Od czego ta choroba ?

Witam mam 32 lata. Cztery miesiące temu zasłabłem w kościele, po czym zaczeły się problemy...

lek. Zofia Antosik Porady udziela lek. Zofia Antosik psychiatra w oddziale chorób afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
Duszności i lęk, czy to objawy depresji?

Mam na imię Piotr, wiek 28 lat, obecnie mieszkam w Wielkiej Brytanii i sądzę, że mam problem,...

lek. Bertrand Janota Porady udziela lek. Bertrand Janota psychiatra na Oddziale Psychiatrii w Szpitalu Bielańskim i w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij