Depresja u 7-latka

Czy dziecko w wieku 7 lat może mieć depresje czy to przypadłość osób starszych?

Różne zachowania dziecka, takie jak: smutek, wycofanie, izolowanie się, płaczliwość, małomówność itp. łatwo skojarzyć z objawami depresji - raczej występującej u osób dorosłych lub dorastających. Jeżeli wcześniej dziecko nie przejawiało takich zachowań, to najprawdopodobniej jest to reakcja na jakieś trudności, z którymi sobie nie radzi. Jeżeli jednak objawy te towarzyszą dziecku od najwcześniejszych lat życia, mogą świadczyć zarówno o takim usposobieniu i temperamencie, jak również o różnych zaburzeniach rozwojowych lub emocjonalnych. W każdym przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, aby ustalić źródło i ewentualne formy interwencji lub terapii.