Depresja u opiekunki osoby z chorobą Parkinsona

Witam, mam 26 lat ,mieszkam z mama która choruje na chorobę Parkinsona. Nie chodzi , ma odleżyny. Moje życie zmieniło się diametralnie, nie mam czasu dla siebie, na nauke , związek, nic tylko praca i chora matka. Szczerze zaczyna mnie to przerastać . Stałam się agresywna do ludzi niemiła wszystko mnie drażni nie daje rady ze sobą cierpią na tym najbliżsi . Rodzina nie kwapi się żeby pomoc jestem bezradna zagubiona chciałabym zacząć zyc . Boje się ze mogę mieć depresje lub nerwice co robic?

Witam,
prosze Pani, opieka nad osobą chorą jest ogromnym wysiłkiem dla opiekuna. Te zmiany w Pani zachowaniu o których Pani pisze, są zrozumiałe. Ważne jest, żeby Pani zadbała także o siebie, znalazła czas dla siebie. Pomoc dla opiekunów osób chorych, choć bez wątpienia bardzo potrzebna, jest jak na razie dośc mało rozpowszechniona. Może Pani spróbować poszukać fundacji zajmujących się osobami z chorobą Parkinsona. Nie mam niestety wiedzy, czy istnieją jakies grupy wsparcia dla opiekunów osób chorych, gdyby się Pani taką udało znaleźć byłoby to doskonałym rozwiązaniem, a może byłaby możliwość otrzymania pomocy wolontariusza. Zawsze także może się Pani umówić na wizyte u psychologa, być może nawet jednorazowa konsultacja byłaby pomocna, dodała Pani sił.

Dzień Dobry Pani,

Pochylam się nad Pani jakże trudnym, samotnym i obciążającym doświadczaniem
opiekowania się Mamą.

Nie wiem, gdzie Pani mieszka.
proszę skonsultować się z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, w Warszawie, Krakowie, czy innej większej aglomeracji, gdzie po wstępnym rozpoznaniu Pani sprawy otrzyma Pani bezpłatnie wskazówki, co może Pani zrobić w tej kwestii.

Życzę Pani przede wszystkim zadbania o samą siebie,
Irena mielnik-Madej
aneris@op.pl