Depresja z nerwicą lękową - czy są leki, które nie powodują efektu odstawiennego?

Z nerwicą lekową borykam się okresowo od lat i do tej pory jakoś sobie radziłam. Jednak od trzech lat dopada mnie sezonowa depresja, która w tym roku dociągnęła się do sierpnia z tendencją do nasilania.

Ponieważ przestałam sobie zupełnie radzić z życiem, wreszcie trafiłam do psychiatry. Dostałam lek przeciwdepresyjny i zaczynam go brać, co prawda bez jakiś tragicznych sensacji, ale mam jedną wątpliwość. Chodzi mi o efekt odstawienny, o którym czytam w informacjach i na forach - przyznam się, że to mnie przeraziło i to wcale nie z powodu charakteru choroby, ale z przyczyn całkiem realnych.Naprawdę ostatnio niedomagam, a przecież te leki nie działają natychmiast, co oznacza ze nie prędko będę mogła wrócić do pracy zarobkowej. Sama utrzymuje siebie i syna w wieku szkolnym i zdarza się, że braknie na chleb, a jeśli przez kilka dni nie będę miała za co wykupić recepty to co wtedy?

Objawy odstawienne, o których ludzie piszą, nie są wcale takie łatwe do zniesienia więc mam pytanie: czy któryś z leków pozwalają uniknąć efektu odstawianego? Do lekarza mam się stawić w środę 13 i chciałabym wiedzieć czy mogę dyskutować ewentualnie zmianę leku, czy ta wizyta niema sensu, bo tylko zamienię jeden dyskomfort psychiczny na drugi, chyba gorszy. Ja w każdym razie przestraszyłam się i dlatego proszę o konsultację w tej sprawie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Objawy tzw. zespołu dyskontynuacji mogą pojawić się po przerwaniu leczenia praktycznie każdym lekiem przeciwdepresyjnym. Ryzyko to jest tym większe, im dłużej jest stosowany dany preparat oraz w przypadku leków, które mają krótszy okres półtrwania.

Proszę porozmawiać o swoich obawach z lekarzem prowadzącym, który może, np. zaproponować preparat o dłuższym okresie półtrwania, w przypadku którego ryzyko wystąpienia objawów odstawiennych będzie mniejsze.
Warto również zastanowić się, na jaki koszt leczenia może sobie Pani pozwolić - nagłe przerwy w stosowaniu każdego leku nie są wskazane. Wiele leków jest refundowanych.

Z pozdrowieniami